Szlama Grzywacz, urodzony w 1909 roku w Wołominie, to postać, która zapisała się w pamięci jako uczestnik francuskiego ruchu oporu. Jego działalność w tej kluczowej walce przeciwko okupacji zyskała na znaczeniu, a Grzywacz został jednym z członków znanej grupy oporu, Manukiana.
Poświęcenie oraz odwaga, jakie wykazał podczas swojego zaangażowania w ruch oporu, zaowocowały tym, że jego nazwisko trafiło na czerwony afisz, symbol jawnego powstania przeciwko tyranii i oppression.
Szlama Grzywacz zmarł 21 lutego 1944 roku w Suresnes, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia do walki o wolność i sprawiedliwość.
Życiorys
Szlama Grzywacz przyszedł na świat w robotniczej rodzinie, co wymusiło na nim podjęcie pracy już w młodym wieku. Wkrótce zetknął się z ideami komunizmu, a w wieku zaledwie 16 lat dołączył do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski (KPP). Jego aktywność w tym ruchu nie pozostała bez echa, bowiem w 1931 roku został aresztowany przez policję i skazany na pięcioletnie pozbawienie wolności.
Po odbytej karze Grzywacz wznowił swoją działalność w komunizmie. Niestety, ze względu na działania policji, postanowił, na radę bliskich, opuscić Polskę. Jego początkowym celem była Francja, a dokładniej Paryż. Jednakże, już wkrótce po przybyciu do Francji zadecydował o wstąpieniu do Brygad Międzynarodowych. Wziął udział w walkach w Hiszpanii aż do ostatecznego upadku wojsk republikańskich. Po przekroczeniu granicy francuskiej, został internowany najpierw w obozie Gurs, a następnie w Argelès, skąd jednak udało mu się uciec.
W okresie hitlerowskiej okupacji Francji Grzywacz zaangażował się w działalność związkową, szczególnie wśród robotników żydowskich. Następnie wstąpił do grupy FTP-MOI, gdzie został członkiem grupy Manukiana. Jego aktywność obejmowała udział w licznych akcjach sabotażowych, które organizowano aż do jego aresztowania w listopadzie 1943 roku. Wraz z towarzyszami został skazany na karę śmierci i stracony w forcie Mont Valérien. Jego fotografia znalazła się na znanym czerwoną plakatem z informacją „polski Żyd, dwa zamachy”.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Witold Zatoński | Tadeusz Gołębiewski (przedsiębiorca) | Marek Solarczyk | Konrad Birek | Małgorzata Raczyńska-Weinsberg | Bartek Chaciński | Jacek GrzybowskiOceń: Szlama Grzywacz