Jacek Grzybowski, urodzony 11 sierpnia 1973 roku w Wołominie, to znany polski duchowny rzymskokatolicki. Jego osiągnięcia w dziedzinie filozofii są znaczące, gdyż uzyskał tytuł doktora habilitowanego.
Od 2020 roku pełni rolę biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej, co podkreśla jego ważną pozycję w Kościele katolickim w Polsce.
Życiorys
Urodziny Jacka Grzybowskiego miały miejsce 11 sierpnia 1973 roku w Wołominie. W okresie od 1988 do 1992 roku podejmował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wacława Nałkowskiego. To tam, w trakcie nauki, przyłączył się do Ruchu Światło-Życie, co miało istotny wpływ na jego rozwój duchowy. Następnie, w latach 1992–1998, studiował na Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie przygotowywał się do przyszłej posługi duszpasterskiej.
Po zakończeniu studiów został wyświęcony na prezbitera 30 maja 1998 roku w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie przez biskupa Kazimierza Romaniuka, który był wówczas diecezjalnym biskupem warszawsko-praskim. Jacek Grzybowski został inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej, co umocniło jego związek z tym regionem.
Po wyświęceniu kontynuował studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, gdzie w 1998 roku uzyskał tytuł magistra, a rok później licencjat. Jego ścieżka intelektualna nie zakończyła się jednak na tym, bowiem w 2001 roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a w 2004 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Filozoficzne konsekwencje średniowiecznego sporu o legitymizację władzy. Ujęcie św. Tomasza z Akwinu i Dantego Alighieri”.
W latach 1998–2000 pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie, a następnie od 2000 do 2003 roku w parafii Świętej Trójcy w Ząbkach. W latach 2003–2004 pracował jako kapelan w Zgromadzeniu Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce. W kolejnych latach, w okresie 2013–2017, zajmował stanowisko rezydenta w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie.
W 2011 roku został członkiem komisji zajmującej się reformą formacji w strukturach diecezjalnych, a trzy lata później dołączył do komisji ds. studiów. W 2017 roku objął funkcję diecezjalnego duszpasterza akademickiego oraz dyrektora Domu Słowa Bożego Arka w Warszawie. W 2018 roku wstąpił do diecezjalnej rady kapłańskiej, a w 2012 roku otrzymał przywilej rzekomy rokiety i mantoletu. W 2017 roku uhonorowano go godnością kanonika honorowego kapituły konkatedralnej.
W latach 2004–2013 pełnił rolę prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, a od 2005 roku był również dyrektorem biblioteki seminaryjnej. W placówce tej wykładał filozofię oraz prowadził zajęcia z zakresu historii filozofii, antropologii filozoficznej oraz filozofii Boga na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2007 roku uzyskał stanowisko adiunkta w Katedrze Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, a w 2013 roku uzyskał habilitację w dziedzinie filozofii.
W 2014 roku objął tytuł profesora nadzwyczajnego na UKSW, a trzy lata później został członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Jacek Grzybowski wstąpił również do Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu oraz Naukowego Towarzystwa Tomistycznego. Dnia 26 listopada 2020 roku otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej z tytularną stolicą Nova, a jego święcenia biskupie miały miejsce 19 grudnia 2020 roku w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Głównym konsekratorem był arcybiskup Henryk Hoser, a współkonsekratorami arcybiskup Salvatore Pennacchio oraz Romuald Kamiński. Jacek Grzybowski przyjął zawołanie biskupie „In Te Domine speravi”, co oznacza „Tobie Panie Zaufałem”.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski uczestniczy w pracach Rady ds. Społecznych oraz Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, co świadczy o jego zaangażowaniu w ważne kwestie społeczne i duszpasterskie.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Szlama Grzywacz | Witold Zatoński | Tadeusz Gołębiewski (przedsiębiorca) | Marek Solarczyk | Konrad Birek | Małgorzata Raczyńska-Weinsberg | Bartek ChacińskiOceń: Jacek Grzybowski