UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wołomin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Włodzimierz Pianka


Włodzimierz Pianka, urodzony 9 sierpnia 1937 roku w Wołominie, to postać, która odcisnęła trwały ślad w polskiej lingwistyce. Nie tylko był profesorem nauk humanistycznych od 2002 roku, ale również zasłużonym macedonistą, członkiem Macedońskiej Akademii Nauki i Sztuki. Jako wykładowca przyczynił się do rozwoju wiedzy o kulturze i języku macedońskim.

Był związany z Uniwersytetem Śląskim oraz Instytutem Slawistyki Zachodniej i Południowej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kształcił przyszłe pokolenia slawistów. Pianka był nie tylko fachowcem w swojej dziedzinie, ale także pasjonatem kultury macedońskiej i jej sztuki.

W latach 1959–1967 pełnił rolę pierwszego lektora języka polskiego na Uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Skopju. W tym okresie przygotował podręcznik dla studentów oraz obronił prace naukowe, w tym doktorat oraz habilitację, które zostały uznane na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas swojej kariery, Pianka z sukcesem zorganizował Zakład Filologii Słowiańskiej, który później przekształcił w Katedrę na Uniwersytecie Śląskim.

W momencie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku znalazł się w Austrii, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W uznaniu jego osiągnięć został honorowo odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopju, a także Medalem za Zasługi dla Republiki Macedonii. Po śmierci 17 listopada 2022 roku, został pochowany na cmentarzu parafialnym w Piasecznie, przy ul. Kościuszki.

Żona Włodzimierza, dr Agnieszka Hofman-Pianka, była również wyróżniającą się postacią w dziedzinie slawistyki. Jako dziennikarka współpracowała z takimi instytucjami, jak Radio Wolna Europa oraz Katolicka Agencja Informacyjna. W 2003 roku broniła pracy doktorskiej dotyczącej socjolingwistycznych aspektów języka bośniackiego. Oboje małżonkowie angażowali się w działalność dobroczynną jako wolontariusze Fundacji im. Brata Alberta, wychowując dwoje dzieci, Jędrzeja i Joannę.

Publikacje

Włodzimierz Pianka jest autorem wielu znaczących publikacji, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy o językach słowiańskich. Wśród jego prac możemy wymienić:

  • Powstania i rozwoju gramatycznej kategorii rodzaju w językach słowiańskich. Publikacja ta ukazała się w Języku macedońskim, Tom LIIІ, Skopje, 2002, na stronach 1-30.
  • Gramatyka konfrontatywna języków słowiańskich. To wielotomowe dzieło, T. I, zawiera rozdziały dotyczące grafematyki oraz fonetyki. Zostało wydane w Katowicach przez Śląsk w 2000 roku, liczy 307 stron i powstało we współpracy z profesorem E. Tokarzem.

Przypisy

  1. Zmarł Profesor Włodzimierz Pianka | Wydział Humanistyczny | Uniwersytet Śląski w Katowicach [online], 23.11.2022 r. [dostęp 22.11.2023 r.]
  2. Zawiadomienie o śmierci prof. Włodzimierza Pianki [online], Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, 24.11.2022 r. [dostęp 22.11.2023 r.]
  3. Ostatnie pożegnanie Profesora Włodzimierza Pianki. slawistyka.uw.edu.pl. [dostęp 20.11.2022 r.]
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18.10.2002 r. nr 115-9-02 o nadaniu tytułu naukowego profesora (M.P. z 2002 r. nr 57, poz. 769).
  5. Tadeusz T. Isakowicz-Zaleski, Ludzie dobrzy jak chleb, Kraków 2010, s. 203-206.
  6. Prof. dr hab. Włodzimierz Pianka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.11.2009 r.]

Oceń: Włodzimierz Pianka

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:8