Piotr Rzewuski, urodzony 18 marca 1956 roku w Wołominie, to postać, która odegrała istotną rolę w polskim ruchu opozycyjnym w czasach PRL. Jego życie zakończyło się tragicznie 4 stycznia 2022 roku w Warszawie.
Był nie tylko działaczem, ale również symbolem walki o wolność i demokrację w Polsce. Jego zaangażowanie w działania opozycyjne pozostawiło trwały ślad w historii kraju.
Życiorys
W okresie lat 80. XX wieku, Piotr Rzewuski był aktywnym uczestnikiem opozycji politycznej jako członek Grupy Oporu „Solidarni” oraz Solidarności Walczącej. Jego działania obejmowały organizację różnorodnych akcji ulotkowych oraz stworzenie sieci kolportażu ulotek drugiego obiegu w stolicy, Warszawie.
W latach 1982–1985, razem z Jackiem Turskim, pełnił rolę wydawcy podziemnego pisma Druk. To był czas, kiedy Rzewuski także uczestniczył w Grupie Oporu „Solidarni”, gdzie miał możliwość kierowania tak zwaną grupą grochowską. Jako współpracownik Duszpasterstwa Ludzi Pracy Praga-Południe, a także organizator akcji ulotkowych, zaangażował się w działania na rzecz społeczeństwa w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Częstochowie, Poznaniu oraz Szczecinie.
4 listopada 1982 roku Piotr Rzewuski został aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie. Po okresie uwięzienia, w sierpniu 1983 roku, uzyskał wolność dzięki amnestii. Jednak los ponownie go nie oszczędzał, gdyż 29 lipca 1985 roku został aresztowany powtórnie. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe skazał go na 2,5 roku więzienia za udział w akcjach ulotkowych. Na szczęście, 9 września 1986 roku, również w wyniku amnestii, został zwolniony.
Po zmianach ustrojowych w Polsce, Rzewuski stał się organizatorem patriotycznych uroczystości na warszawskiej Pradze. Do jego aktywności należy również inicjowanie budowy pomnika gen. Józefa Hallera na Pradze-Północ. Ponadto, wydawał lokalną gazetę Po prawej stronie, angażując się w sprawy regionalne.
Piotr Rzewuski zmarł 4 stycznia 2022 roku, a jego ostatnim miejscem spoczynku został Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, gdzie został pochowany, pozostawiając po sobie dziedzictwo zaangażowania w sprawy społeczne i patriotyczne.
Wybrane odznaczenia
W ciągu swojej bogatej kariery, Piotr Rzewuski został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które odzwierciedlają jego zasługi i wkład w życie społeczne oraz narodowe.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2009 roku,
- Krzyż Wolności i Solidarności, otrzymany w 2019 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Aleksandra Zawadzka | Janusz Jabłoński (dyplomata) | Albin Siwak | Henri Krasucki | Adam Kowalewski (1940–2024)Oceń: Piotr Rzewuski