Marek Wysocki


Marek Wysocki, urodzony 15 maja 1956 roku w Wołominie, był znanym polskim aktorem oraz kompozytorem. Jego twórczość i osiągnięcia w dziedzinie sztuki pozostawiły niezatarte ślady w polskim krajobrazie kulturowym.

Niestety, zmarł 14 lipca 2017 roku, co stanowi wielką stratę dla wszystkich, którzy cenili jego talent i wkład w sztukę.

Życiorys

W 1981 roku Marek Wysocki zakończył swoje studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po ukończeniu edukacji rozpoczął pracę w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie pozostawał w latach 1981-1990. W tym czasie był asystentem Adama Hanuszkiewicza, biorąc udział w realizacji inscenizacji „O poprawie Rzeczypospolitej”.

Do jego najważniejszych ról teatralnych należą m.in. Zbyszek w „Moralności pani Dulskiej”, Dymitr w „Braciach Karamazow” oraz Wadim w „Dzieciach Arbatu”. W latach osiemdziesiątych prowadził również Teatr Młodych w Pałacu Młodzieży w Warszawie, gdzie angażował młodych adeptów sztuki teatralnej.

Od 1990 do 1997 roku był aktorem w Państwowym Teatrze „Syrena” w Warszawie, gdzie odgrywał m.in. rolę Kitajca w spektaklu „Cafe pod Minogą”, który reżyserował Zbigniew Korpolewski. Warto również nadmienić, że był współautorem popularnego programu telewizyjnego dla dzieci Tik-Tak. Na przestrzeni swojej kariery aktorskiej, w 1985 roku, otrzymał nagrodę filmową im. Zbigniewa Cybulskiego za występy w filmach „Haracz szarego dnia” oraz „Ciosy”.

Wysocki jest także znany jako odtwórca roli Pana Samochodzika w adaptacji filmowej powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”. Ponadto, pełnił funkcję prezesa Polskich Festiwali SA, był założycielem oraz wieloletnim dziekanem Wydziału Aktorskiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Jako dyrektor artystyczny Teatru Equus w Zielonce, oraz dyrektor Instytutu Sztuki Aktorskiej w Mistrzowskiej Szkole Technik Aktorskich Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej, Wysocki wpłynął na rozwój wielu młodych artystów.

Reżyserował również spektakl „Mam na imię Psyche”, w którym główną rolę odegrała Anna Maria Grabińska. Sztuka była nowatorska i wprowadzała nowy gatunek określany mianem „recidrama”, łączący dramatyczne aktorstwo z interakcją z publicznością oraz recitalem. Jego osiągnięcia artystyczne zostały docenione przez Ministra Kultury Kazimierza Dejmka, który przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a także dwukrotnie otrzymał Srebrny As Sukcesu od Kapituły Akademii Polskiego Sukcesu pod przewodnictwem prof. Henryka Skarżyńskiego.

Marek Wysocki był ponadto organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Międzywojennej Orchidea w Wołominie, jak również Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej im. G. Gershwina, który odbywał się w Ząbkach. Niestety, artysta zmarł 14 lipca 2017 roku. Jego ciało spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Piłsudskiego w Zielonce, gdzie został pochowany 21 lipca 2017 roku.

Filmografia

Marek Wysocki ma na swoim koncie bogaty dorobek filmowy, który obejmuje szereg ról w różnych produkcjach. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w latach 80-tych XX wieku i trwała przez wiele lat, zyskując mu uznanie wśród widzów.

  • 1980: Ciosy – młody Stefan Przewłocki,
  • 1983: Haracz szarego dnia – Tolek Gonczar „Tol”,
  • 1984: Ultimatum – Marek „Spinoza”,
  • 1988: Penelopy – Mirek Zawada, mąż Beaty,
  • 1988: Pan Samochodzik i praskie tajemnice – Pan Tomasz „Samochodzik”,
  • 2002–2010: Samo życie – Henryk Lwowski,
  • 2007: Ryś – oficer marynarki przedwojennej.

Każda z tych ról przyczyniła się do rozwinięcia jego talentu oraz do wzbogacenia polskiej kinematografii. Wysocki potrafił wcielić się w postacie o różnorodnych charakterach, co czyni go wszechstronnym aktorem.

Nagrody

Marek Wysocki jest cenionym aktorem, którego osiągnięcia filmowe zostały docenione przez środowisko artystyczne. W szczególności warto wspomnieć o prestiżowej nagrodzie, którą otrzymał.

  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego,
  • w roku 1985,
  • za role w filmach: Haracz szarego dnia oraz Ciosy.

Przypisy

  1. Tego lata pożegnaliśmy Marka Wysockiego. zyciepw.pl, 10.08.2018 r. [dostęp 25.11.2018 r.]
  2. MichałM. Nowak MichałM., Nie żyje aktor i kompozytor Marek Wysocki, „film.wp.pl”, 14.07.2017 r. [dostęp 14.07.2017 r.]
  3. a b c d e f g h Marek Wysocki w bazie filmpolski.pl
  4. Marek Wysocki w bazie Filmweb

Oceń: Marek Wysocki

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:19